ویدیو برجسته

اهمیت شناخت IBN یا (Intent-Based Networking)

394 نمایش
Published

در دنیای امروزی و در حوزه شبکه موضوع جدیدی مورد بحث قرار گرفته است و آنIntent Based Networking می‌باشد که به طور اختصار IBN نیز به آن گفته می‌شود. به همین دلیل قصد داریم تا در این ویدئو به توضیح آن و نقش پر اهیمت آن بپردازیم.

Intent Based Networking ارائه دهنده نسل جدیدی از برنامه مدیریت شبکه می‌باشد. IBN با به کارگیری یادگیری ماشینی و ارکستراسیون پیشرفته پیچیدگی مدیریت بر سیاست ها و نگهداری شبکه را به طرز قابل توجهی کاهش می‌دهد. اگر چه مدیریت شبکه ها همیشه به عنوان یک روند پیچیده تلقی می‌شود و مدیران شبکه مسئول سازماندهی و نگهداری تجهیزات به منظور اعمال سیاست های مختلف برای دسترسی کاربران هستند و باید از عملکرد شبکه با استفاده از رابط command-line اطمینان حاصل کنند اما این روشی مناسب و کارآمدی برای مدیریت شبکه نیست. با استفاده از IBN یا Intent Based Networking مدیران می‌توانند به سادگی با شبکه ارتباط برقرار کنند تا خواسته هایشان را بیان کنند و شبکه نیز در مقابل آن را به صورت اتوماتیک اجرا کند. همچنین اگر تغییری در شبکه به وجود بیاید IBN خود را با آن وقف می‌دهد. برای مثال، اگر فایروال و یا روتر جدیدی در شبکه قرار بگیرد Intent Based Networking خود را با آن سازگار می‌کند.

بیمارستانی را تصور کنید که اطلاعات مهمی را در خصوص هر یک از بیماران در خود دارد. مدیران شبکه به راحتی می‌توانند با استفاده از IBN فقط و فقط به دکترها و پرستاران دسترسی لازم را بدهند. این روند به گونه ای است که IBN به سادگی هویت دکترها و پرستاران را شناسایی می‌کند و اجازه دسترسی را به آن ها می‌دهد.

همچنین IBN از بعد امنیتی به میزان قابل توجهی مطمئن و پایدار است و نیازی جهت اعمال سیاست ها توسط مدیران امنیت شبکه نخواهد بود که این مورد باعث می‌شود تا تحولی عظیم را در آینده نه چندان دور شاهد باشیم. Intent Based Networking هنوز در حال توسعه می‌باشد و با مرحله‌ی نهایی شدن فاصله کمی دارد. شرکت هایی همچون سیسکو (Cisco)، جونیپر Juniper)) و آپسترا Apstra)) که در زمینه تکنولوژی، فناوری اطلاعات و ارائه خدمات شبکه فعالیت دارند با یکدیگر مشارکت هایی متعددی را به انجام رساندند تا این پروژه را عملی کنند. حال حاضر، بسیاری بر این عقیده اند که این سیستم می‌تواند انقلابی در مدیریت شبکه باشد تا با افزایش کارایی و اثربخشی، بهره وری را به بالاترین حد ممکن رساند.

دسته بندی
گوناگون
اولین نفری باشید که دیدگاه ارائه می کند