ویدیو برجسته

اهمیت شناخت SDN (Software-Defined Networking)

480 نمایش
Published

Software Defined Networking یا SDN مبحثی است که که در چند سال اخیر در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات مورد توجه بوده است. زمانی که SDN به عنوان موضوعی جدید مورد بحث قرار گرفت تکنولوژی کاملا ناشناخته ای بود اما به مرور زمان درک و شناخت نسبت به آن تغییر کرد.

محققان در دانشگاه استنفورد آمریکا برای اولین بار ایده مجازی سازی شبکه را ارائه دادند و می‌توان گفت که بعد از آن ایده SDN متولد شد. شبکه های محلی با بکارگیری مجموعه ای از سخت افزارها و نرم افزارها ترافیک عبوری را به سمت روترها و سوئیچ ها هدایت می‌کنند. در این بین نقش SDN جهت مجازی سازی شبکه با تقسیم data plane و control plane می‌باشد. با وجود یک کنترلر هوشمند که دارای نرم افزاری مخصوص است مدیریت بر تمامی ترافیک شبکه امکان پذیر خواهد بود.

مجازی سازی شبکه مزیت های گوناگونی به همراه خواهد داشت برای مثال، شبکه ها به صورت پویا انعطاف پذیر خواهند بود و می‌توانند برای کاربردهای متنوعی مورد استفاده قرار بگیرند و سیاست های امنیتی به سادگی برای شبکه های مختلف قابل اجرا هستند.

امروزه SDN به طرز قابل توجهی تکامل یافته است و در حال تقسیم کار دیتا سنتر است تا بار کمتری بر دیتا سنتر قرار بگیرد. SDN برای شبکه های گسترده نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و بر چگونگی متصل شدن واحدها با یکدیگر کنترل می‌کند. این ویژگی که از آن به عنوان SD-WAN یاد می‌شود به بکارگیری نرم افزاری برای برقراری یک ارتباط یکپارچه، پایدار، ایمن و مقرون به صرفه از ترکیب انواع مختلفی از ارتباطات شبکه مانند Broadband، MPLS و یا وایرلس استفاده می‌کند. برای مثال بعضی از شبکه هایی که دارای اطلاعات حساس و مهمی هستند کاملا امن خواهند بود و رخنه گر قادر نخواهد بود تا به این شبکه دسترسی پیدا کند و می‌توان اقدامی جهت برقراری یا افزایش امنیت دیگر شبکه ها صورت نگیرد و به صورت public باشند که این مورد کاملا دلخواه است.

دسته بندی
گوناگون
اولین نفری باشید که دیدگاه ارائه می کند