ویدیو برجسته

بررسی مفهوم کانتینر (Container) و کاربردهای آن

404 نمایش
Published

در این ویدئو شما با اهمیت مفهوم کانتینر (Container) در پردازش های ابری آشنا خواهید شد و به درک صحیحی از اجزا و ساختار کلی آن خواهید رسید.

در وهله‌ی اول مفهوم کانتینر را مورد بررسی و مقایسه قرار خواهیم داد تا دریابیم عملکرد آن چگونه است و به چه صورت می‌توان بهره وری و اثربخشی را از طریق این تکنولوژی جدید به بیشترین حد ممکن رساند.

کانتینرها ارائه دهنده فرآیند جداسازی در سطح سیستم عامل یا OS-level هستند و این امکان را در اختیار توسعه دهندگان قرار می‌دهند تا اپلیکیشن ها ایجاد، اجرا و گسترش یابند. به بیان ساده تر، کانتینر وظیفه شبیه سازی سیستم عاملی که برنامه شما در آن اجرا می‌شود را بر عهده دارد. بنابراین، برای پکیج بودن و قابل حمل بودن نرم افزارهای ماژولار فناوری کانتینر مناسب خواهد بود.

به بیان دیگر، کانتینر سند باکسی برای process می‌باشد. از طرفی هر پروسس در زمان اجرا شدن namespace خود را دارد. داکر حالت های انتزاعی بسیاری را به کانتینر اضافه می‌کند و این یعنی ساختاری که در آن وجود دارد تغییر می‌کند.

کانتینرها از Image ها به وجود می‌آیند و این یعنی داکر فایل منجر به ایجاد Image و در نهایت موجب به وجود آمدن کانتینر می‌شود.

در ادامه بیان خواهیم کرد که چطور می‌توان بهره وری و اثربخشی را از طریق این دو تکنولوژی جدید به بیشترین حد ممکن رساند. استفاده از کانتینر می‌تواند مزایای بسیاری را به همراه داشته باشد مانند: پایداری و استقرار بالا - قابلیت حمل یا Portable - قابلیت استفاده مجدد یا Reuse

از آنجایی که هسته host در میان کانتینر داکر به اشتراک گذاشته می‌شود، برنامه ها با استفاده از قابلیت portable فقط آنچه را که برای اجرا نیاز دارند با خود حمل می‌کنند - نه بیشتر، نه کمتر. این امر باعث می‌شود برنامه های داکر آسان تر و سبک تر شوند

کانتینرهای داکر این امکان را فراهم می‎‌کنند تا برنامه ها با حداقل شرایط و منابع نصب و اجرا شوند و کمترین فضا را در سیستم اشغال کنند.

کانتینرها برای استفاده دوباره می‌توانند آرشیو، آپدیت و به اشتراک گذاشته شوند. همچنین می‌توان از طریق کد برای مدیریت کانفیگ پلت فرم ‌ها استفاده نمود. از این رو، بسیاری از تیم ها و شرکت های IT برای استفاده از برنامه های خود به آن متکی هستند.

با وجود اکوسیستمی که در محیط کانتینر ایجاد می‌شود ابزارهایی مانند Kubernetes و Apache Mesos، ویژگی های متمایز کننده‌ی بسیاری را به سازمان های فناوری اطلاعات ارائه می‌کنند. کانتینرها نه تنها کارایی بالایی در ارکستراسیون دارند بلکه بخش قابل توجهی از تکنولوژی کانتینرها منبع باز یا Open-Source نیز هستند. این باعث نوآوری بیشتر در سطوح مختلف جامعه می‌شود و در نتیجه با کاهش هزینه ها، راه حل های بهتری نیز برای همه در دسترس خواهد بود. این روند موجب افزایش استقرار نرم افزارهای کم حجم و سبک می‌شود و دلیلی بر بکارگیری بیشتر سازمان ها از این کانتینرها در آینده خواهد بود. در نتیجه اگر فناوری اطلاعات شما نیاز به اجرا و مدیریت چندین سیستم عامل و دسترسی به عملکرد و منابع کامل سیستم عامل داشته باشد، کانتینرها راه حل ایده آلی برای کسب و کار شما خواهند بود.

دسته بندی
آموزشی
اولین نفری باشید که دیدگاه ارائه می کند