ویدیو برجسته

دورکاری راه حلی برای کسب و کار های سنتی

526 نمایش
Published

در سال 1979 شرکت IBM یکی از اولین شرکت های بزرگی بود که امکان دورکاری را برای کارمندان خود مهیا کرد و به آن ها اجازه داد تا کارهای خود را به صورت ریموت انجام دهند. اما در سال 2017 این شرکت به تمامی کارمندان اعلام کرد تا به محل کار خود برگردند و سیاست دورکاری را متوقف نمود. سوالی که پیش می‌آید این است که به راستی چه عاملی باعث شد تا IBM روند دورکاری را کنار بگذارد؟ باوری که در بین مدیران کلیدی و در گذشته وجود داشت این بود که بودن افراد تیم در محل کار باعث افزایش کارایی خلاقیت و سرعت عمل آن‌ها خواهد شد. مورد قابل توجه در مطالعات و تحقیقات موسسه های مختلف جهان نشان می‌دهد که 51% کارمندان برای داشتن تایمی منعطف شغل خود را تغییر می‌دهند و 37% کارمندان ترجیح می‌دهند تا شغلی به صورت دورکاری (حتی بصورت پارت تایم) داشته باشند. 

طبق تجزیه و تحلیل آماری در مورد این موضوع، توسط موسسه Global Workplace Analytics، تیم هایی که به صورت ریموت با یکدیگر در ارتباط می‌باشند و دورکار هستند انگیزه، بهره وری و سطح رضایتمندی بالاتری نسبت به دیگر کارکنانی دارند که به محل کار می‌روند. علاوه بر این، مشخص شد که کارمندان دورکار می‌توانند بیش از 10،000 دلار در سال را برای صرفه جویی در هزینه های شرکت ها به ارمغان آورند.

چگونه به طور اثربخش یک شرکت را به صورت ریموتی مدیریت کنیم؟

از آنجایی که استخدام کارمندان دورکار به یک روش معمول برای جذب نیروی کار در بین شرکت ها تبدیل شده است، شناختن چالش های بیشماری که مشاغل با آن روبرو هستند، بسیار مهم است. با توجه به این موارد، برخی از مشکلات منحصر به فرد تیم های مجازی و چگونگی حل آنها در قالب این ویدئو ارئه شده است. همچنین، حل این مسائل مشترک باعث ایجاد انگیزه در کارمندان شرکت شما می‌شود که در نهایت، می‌توانید از عملکرد کارمندان دورکار خود به بهترین نحو بهره مند شوید.

ارتباطات موثر گامی مهم برای دورکاری

در میان چالش های مختلف مدیریت نیروی کار به صورت ریموت، لازم است تا ابتدا راهکاری برای داشتن ارتباط موثر و اثربخش داشته باشید. ارتباط ضعیف در بین کارمندان شرکت ها می‌تواند برای شما چالش های مختلفی به وجود آورد، خصوصاً زمانیکه در مورد نقش های مدیریتی صحبت به عمل می‌آید.

مدیران وظیفه دارند به تیم خود انگیزه بدهند و در تمامی شرایط وظیفه برنامه ریزی، سازماندهی، هدایت و کنترل را داشته باشند. این بدین معناست که آن ها باید در زمینه ارتباطات و استراتژی متخصص باشند.

ارتباطات کارآمد خصوصا در دورکاری، مهمترین عامل و پایه و اساس افزایش راندمان تیم می‌باشد که به طور شفاف با هر کسب و کاری گره خورده است. بنابراین، هماهنگی استراتژی ها، اهداف و ... برای تیم ها در صورت عدم آمادگی می‌تواند بسیار سخت و طاقت فرسا باشد.

عدم برقراری ارتباط کارآمد، جدا از اینکه تأثیر منفی بر پیشرفت کلی شما خواهد گذاشت، همچنین می‌تواند بر انگیزش کارکنان نیز تأثیر منفی بگذارد. در این صورت کارمندان دورکار این حس را خواهند داشت که عضوی از تیم نیستند و در محیط ایزوله‌ای قرار دارند که این می‌تواند انگیزه فرد را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

در ادامه به بیان راهکارهایی از دورکاری خواهیم پرداخت که شما می‌توانید آن ها را پیاده سازی کنید.

مرحله‌ی اول ادغام نرم افزارهای سطح بالا برای برقراری ارتباط بین افراد است. بهترین راه برای به اطلاع رسانی چالش ها، ایجاد کانال ارتباطی دو طرفه از طریق یک برنامه پیام رسان بسیار خوب است.

همچنین شما باید نسبت به نحوه برقراری ارتباط با کارمندان از راه دور خود پاسخگو باشید. مهم نیست که چه نوع کانال ارتباطی را انتخاب کنید، پاسخگویی به سؤالات پرسنلی، مشکلات، نارضایتی ها، سؤالات، ایده ها و افکار به موقع و حرفه ای امری حیاتی است. همانگونه که با یک کارمند در محل کار رفتار می‌کنید با کارمندان دورکار نیز به همین ترتیب برخورد کنید.

نکته دیگری که حائز اهمیت می‌باشد این است که هر کارمند دورکار باید بداند، نقش کاری، توضیحات شغلی، و منابعی که نیاز دارد مورد استفاده قرار بدهد چیست و انتظاراتی که از وی می‌رود برای او قابل درک و روشن باشد. به همین دلیل بیان این جزئیات بسیار ضروری است زیرا آن ها هیچ منبع اطلاعات دیگری ندارند. 

بهترین راهنما برای مدیریت تیم های دورکار

کار با کارمندان دورکار می تواند بهره وری و پتانسیل کلی را تقویت کند. با این حال، مدیران شرکت باید در کاهش ناکارآمدی های مربوط به نیروی دورکار خود پیشگام باشند. برای مثال، مدیریت کارگران از راه دور در مناطق مختلف زمانی در سراسر جهان می تواند یک اقدام ناامید کننده باشد.

 

اگر شما تیمی از کارمندان دورکار را از همان جمعیت محلی یا منطقه ای استخدام کنید، مدیریت آن‌ها می‌تواند راحت تر و ساده تر باشد اما اگر کارمندان خود را از نقاط مختلفی از جهان استخدام کرده باشید و با مشکلات و چالش های پیش رو به خوبی آماده نباشید، هماهنگی کارها و دریافت گزارشات مطلوب نخواهد بود.

در نهایت، شما می‌توانید با تغییر نگرش و روش مدیریتی خود راندمان کارها را بالا ببرید تا بهترین نتیجه را برای کسب و کار خود بدست آورید.

 

دسته بندی
گوناگون
اولین نفری باشید که دیدگاه ارائه می کند